fbpx
Yasam

Nazım Hikmet’in oğlu Mehmet Nazım’ın ölüm ilanındaki fotoğrafın sırrı

[ad_1]

Şair Nazım Hikmet’in ressam oğlu Mehmet Nazım, Fransa’da 67 yaşında hayatını kaybetmişti. Yakınları, ‘Yakışıklı’ lakaplı Mehmet Nazım’a, ölüm ilanında, hayranı olduğu ve 1961 yılında vefat eden ABD’li oyuncu Gary Cooper’ın fotoğrafını kullanarak veda etti.


  • Önce Mehmet Nazım (Hikmet) yerine Garry Cooper fotoğrafının yanlışlık sonucu basıldığı düşünülse de ilanı veren isimlerden Güllü Aybar yaptığı açıklamada bunun dostları arasında bilinen bir espri olduğunu söyledi. Güllü Aybar, Ali ve Rabia Güreli, Gündüz Vassaf, Zeynep Irgat, Fulya Sade, Bike Gürsel ve Komet tarafından verilen ilanda “Canımız, kuzenimiz, arkadaşımız, dostumuz ressam Menmet Nazım aramızdan ayrıldı. Acımız sonsuz…” ifadelerine yer verilmişti.


  • Gary Cooper fotoğrafının esprisi de ilanda yer alan ‘Mehmet le beau’ (Güzel, yakışıklı Mehmet) ifedesinde yatıyordu.


  • Paris’ten yakın dostu ressam Komet de bu konuyla ilgili Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “Bir dönem Paris’de yaşayan sanatçı ve entelektüeller arasında Mehmet isminde pek çok arkadaşımız vardı. Mehmet Güleryüz, Mehemet Ulusel, Mehmet Nâzım gibi. Biz de onları birbirinden ayırmak için ‘Kuş Mehmet’, ‘Kötü Mehmet’, ‘Koyun Mehmet’ gibi çeşitli lakaplar kullanıyorduk kendi aramızda. Mehmet Nâzım’ınki de ‘Mehmet le beau’ yani ’Güzel Mehmet, Janti Mehmet’ti. Onu bütün güzelliği, yakışıklılığı ile hatırlamak için Gary Cooper fotoğrafı kullanıldı.”


  • Mehmet Nâzım’in bir diğer özelliği de ısrarla medyadan uzak durmasıydı. Hayatı boyunca ne bir röportaj vermiş ne de fotoğrafının çekilip kullanılmasına izin vermişti.


  • Dostları da onun bu kararına saygı göstererek ölüm ilanında gençliğinde benzetildiği ünlü aktör Gary Cooper’ın fotoğrafını kullanmayı tercih etti.

[ad_2]

Devamini oku >>

Cok okunan

To Top